Bezpłatne badania laryngologiczne - zapraszamy

11-09-2023

Tydzień_profilaktyki_laryngologia.jpg

W imieniu Zespołu Oddziału Otolaryngologii zapraszamy na

 

bezpłatne badania laryngologiczne realizowane w ramach

XI Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi!

 

Masz powyżej 40 lat i zaobserwowałeś u siebie jeden z wymienionych poniżej objawów, trwający powyżej 3 tygodni, nie będący wynikiem infekcji?:

  • przewlekła chrypka
  • problemy z połykaniem
  • guz szyi
  • ból gardła
  • czerwone albo białe naloty w jamie ustnej
  • niegojące się owrzodzenie języka
  • niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa
  • owrzodzenia skóry głowy i szyi

 

Nie zwlekaj – zadzwoń do nas dnia 18 września 2023 r. w godzinach 8.00-14.00 (tel. 022 326 56 02) i umów się na bezpłatne badanie laryngologiczne, które odbędzie się 19 lub 21 września – w gabinecie 56 lub 57 Poradni Laryngologicznej naszego szpitala przy ul. Kondratowicza 8. (Blok C parter).

 

Czy wiesz, że:

 

Klinika Otolaryngologii CMKP bierze aktywny udział w Europejskim Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Program powstał w oparciu o wytyczne Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz EHNS (European Head & Neck Society) i jest pionierskim przedsięwzięciem również na skalę Europy.

 

Kilka słów o nowotworach głowy i szyi – czyli co warto wiedzieć:

W Polsce podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się nowe zjawisko epidemiologiczne, określane jako „fenomen epidemiologiczny” tzn. wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40 r.ż., którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Grupa ta określana jest jako młodzi dorośli. Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Szacuje się, iż rocznie na nowotwory głowy i szyi umiera około 400 000 osób, a nowotwory te stanowią około 9% nowotworów złośliwych u mężczyzn i 5% u kobiet.

Są to nowotwory, które ze względu na swoje umiejscowienie, rozwijają się skrycie i wywołują objawy niecharakterystyczne, które również towarzyszą banalnym infekcjom górnych dróg oddechowych (ból gardła, ból podczas połykania, chrypka).

Wyniki leczenia chorych z nowotworami głowy i szyi w Polsce są wysoce niezadowalające, należą do jednych z najgorszych w kraju spośród wszystkich chorób nowotworowych. Związane jest to głównie ze znacznym zaawansowaniem choroby nowotworowej, z którym chorzy zgłaszają się do leczenia.

Pamiętaj! Wczesna diagnoza może uratować Ci życie

 

ZAPISY dniu 18.09.2022 w godz. 8.00-14.00:

  • 022 326 56 02

lub

  • osobiście w Sekretariacie Kliniki Otolaryngologii CMKP, MSB Blok C – parter ul. Kondratowicza 8.