Ambulatoryjna Rejestracja Telefoniczna: 22 326 52 26 (Pn. - Pt.: 7.30 - 18.00) Informacja:  22 326 53 17 (Pn. - Pt.: 8:00-15.30) Przejdź na nasz profil na facebooku
Strona główna
Tłumacz języka migowego
Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19Przejdź do BIP

PRZYGOTOWANIE DO CAŁODOBOWEGO MONITOROWANIA pH-METRII/IMPEDANCJI PRZEŁYKOWEJ

Badanie pH-metrii / impedancji  wykonywane jest z dwóch zasadniczych wskazań:

- umożliwia rozpoznanie choroby refluksowej przełyku, gdy występują nietypowe i niespecyficzne objawy (np. chrypka, przewlekły kaszel, uczucie wydzieliny w gardle)

- pomaga w wyjaśnieniu nieskuteczności leczenia choroby refluksowej przełyku, gdyż pokazuje, czy stosowane leki w dostatecznym stopniu opanowują refluks, i czy odczuwane dolegliwości rzeczywiście wykazują związek z epizodami refluksu.

Badanie polega na założeniu do przełyku przez jamę nosową specjalnej, cienkiej i giętkiej sondy (o średnicy porównywalnej z makaronem).  Sonda jest połączona z przenośnym rejestratorem i monitoruje przemieszczanie się treści płynnej i gazowej w przełyku, oraz mierzy jej odczyn (kwaśny, obojętny lub zasadowy). Przed założeniem sondy, śluzówka jamy nosowej zostaje znieczulona specjalnym żelem.  W tym czasie odbywa się kalibracja sondy.  Podczas zakładania, pacjent połyka sondę jak makaron,  popijając łykami wody. Następnie chory wraca do domu,  normalnie przyjmuje posiłki i płyny oraz wykonuje swoje codzienne zajęcia.  Dolegliwości można sygnalizować specjalnym przyciskiem, co umożliwia później ich korelację z epizodami refluksu.  Nazajutrz sonda jest wyjmowana, a zapis jest odczytywany za pomocą specjalnego oprogramowania.

Badania pH-metrii z impedancją są umawiane indywidualnie – najczęściej odbywają się ok. godziny 12- 13, w Zakładzie Endoskopii (Blok C, I-wsze piętro, wjazd windami A i B z poziomu niskiego parteru (-1))

Przygotowanie do badania:

-do badania należy mieć pusty żołądek, ale można do godz. 8:00 przyjąć niewielki, płynny posiłek (np. jogurt, kisiel lub serek) ; do 2 godzin przed badaniem można pić płyny

-na badanie należy zabrać ze sobą 0,5 litra wody niegazowanej oraz 2 bateryjki „paluszki” AA

-jeśli badanie ma na celu rozpoznanie, czy występuje choroba refluksowa, należy na tydzień przed badaniem odstawić leki hamujące wydzielanie żołądkowe (leki z grupy PPI, takie jak Prazol i Controloc, antagoniści receptora H2, jak Ranigast lub Famogast), jak również poprawiające motorykę żołądka (Prokit, Zirid).

-jeśli refluks został już rozpoznany wcześniej, a celem badania jest wyjaśnienie przyczyny nieskuteczności leczenia, badanie wykonuje się  w trakcie stosowania leków.

Lekarz wykonujący badanie:

  • Dr Krzysztof Pol