PRZYGOTOWANIE DO CAŁODOBOWEGO MONITOROWANIA pH-METRII/IMPEDANCJI PRZEŁYKOWEJ
Badanie pH-metrii / impedancji wykonywane jest z dwóch zasadniczych wskazań:
- umożliwia rozpoznanie choroby refluksowej przełyku, gdy występują nietypowe i niespecyficzne objawy (np. chrypka, przewlekły kaszel, uczucie wydzieliny w gardle)
- pomaga w wyjaśnieniu nieskuteczności leczenia choroby refluksowej przełyku, gdyż pokazuje, czy stosowane leki w dostatecznym stopniu opanowują refluks, i czy odczuwane dolegliwości rzeczywiście wykazują związek z epizodami refluksu.
Badanie polega na założeniu do przełyku przez jamę nosową specjalnej, cienkiej i giętkiej sondy (o średnicy porównywalnej z makaronem). Sonda jest połączona z przenośnym rejestratorem i monitoruje przemieszczanie się treści płynnej i gazowej w przełyku, oraz mierzy jej odczyn (kwaśny, obojętny lub zasadowy). Przed założeniem sondy, śluzówka jamy nosowej zostaje znieczulona specjalnym żelem. W tym czasie odbywa się kalibracja sondy. Podczas zakładania, pacjent połyka sondę jak makaron, popijając łykami wody. Następnie chory wraca do domu, normalnie przyjmuje posiłki i płyny oraz wykonuje swoje codzienne zajęcia. Dolegliwości można sygnalizować specjalnym przyciskiem, co umożliwia później ich korelację z epizodami refluksu. Nazajutrz sonda jest wyjmowana, a zapis jest odczytywany za pomocą specjalnego oprogramowania.
Badania pH-metrii z impedancją są umawiane indywidualnie – najczęściej odbywają się ok. godziny 12- 13, w Zakładzie Endoskopii (Blok C, I-wsze piętro, wjazd windami A i B z poziomu niskiego parteru (-1))
Przygotowanie do badania:
-do badania należy mieć pusty żołądek, ale można do godz. 8:00 przyjąć niewielki, płynny posiłek (np. jogurt, kisiel lub serek) ; do 2 godzin przed badaniem można pić płyny
-na badanie należy zabrać ze sobą 0,5 litra wody niegazowanej oraz 2 bateryjki „paluszki” AA
-jeśli badanie ma na celu rozpoznanie, czy występuje choroba refluksowa, należy na tydzień przed badaniem odstawić leki hamujące wydzielanie żołądkowe (leki z grupy PPI, takie jak Prazol i Controloc, antagoniści receptora H2, jak Ranigast lub Famogast), jak również poprawiające motorykę żołądka (Prokit, Zirid).
-jeśli refluks został już rozpoznany wcześniej, a celem badania jest wyjaśnienie przyczyny nieskuteczności leczenia, badanie wykonuje się w trakcie stosowania leków.
Lekarz wykonujący badanie:
- Dr Krzysztof Pol