Badanie (ilościowe ) przeciwciał klasy IgG koronawirusa SARS-CoV-2
COVID-19
COVID-19 -to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Czas od chwili zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów wynosi od 3-14 dni ( średnio 5,5 dni).
Postać kliniczna choroby zależy od stanu układu immunologicznego pacjenta oraz od chorób współistniejących.
W diagnostyce laboratoryjnej COVID-19 wykonujemy ;
Testy serologiczne ilościowe -Wykrywające specyficzne przeciwciała anty SARS-CoV-2. w klasie IgM i IgG.
- przeciwciała klasy IgM anty-SARS-CoV-2 stają się wykrywalne niekiedy w 3 dni po wystąpieniu objawów.(„przeciwciała wczesnej fazy”) i mogą świadczyć o aktywnym zakażeniu. Z czasem przeciwciała tej klasy zanikają.
- przeciwciała klasy IgG dla antygenów SARS-CoV-2 (IgG anty-SARS-CoV-2) zaczynają narastać wraz ze spadkiem stężenia IgM I i mogą być wykryte po upływie minimum 11-14 dni od chwili wystąpienia objawów. Są to przeciwciała „późnej fazy” świadczące o przebytym kontakcie z wirusem. Okres ten może być o wiele dłuższy, co spowodowane jest tzw. okienkiem serologicznym, czyli okresem pomiędzy dostaniem się wirusa do organizmu, a produkcją przeciwciał przez układ odpornościowy.
Oznaczanie stężenia przeciwciał IgG u badanych umożliwia wykrywanie ozdrowieńców, którzy, przechodząc COVID-19 bezobjawowo lub skąpo objawowo, stanowili grupę cichych nosicieli i źródła zakażenia. Zaleca się wykonywanie badania przeciwciał co najmniej dwukrotnie. Materiałem do badania jest krew.
Pacjent nie musi być na czczo.
Krew na badania pobieramy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 13:00 w punkcie pobrań - Blok A, parter.
Koszt badania (ilościowego ) przeciwciał klasy IgG koronawirusa SARS-CoV-2 - 70 zł