Badanie (ilościowe ) przeciwciał klasy IgG  koronawirusa SARS-CoV-2

COVID-19

okulary.jpg [48.47 KB]

COVID-19  -to ostra choroba zakaźna układu oddechowego  wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Czas od chwili zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów wynosi od 3-14 dni ( średnio 5,5 dni).

Postać kliniczna choroby zależy od stanu układu immunologicznego pacjenta oraz od chorób współistniejących.

W diagnostyce laboratoryjnej COVID-19  wykonujemy ;

Testy  serologiczne ilościowe -Wykrywające specyficzne przeciwciała anty SARS-CoV-2. w klasie IgM i IgG.

  • przeciwciała klasy IgM anty-SARS-CoV-2 stają się wykrywalne niekiedy w 3 dni po wystąpieniu objawów.(„przeciwciała  wczesnej fazy”)  i mogą świadczyć  o aktywnym zakażeniu. Z czasem przeciwciała tej klasy zanikają.
  • przeciwciała klasy IgG  dla antygenów SARS-CoV-2 (IgG anty-SARS-CoV-2) zaczynają narastać wraz ze spadkiem stężenia IgM I  i  mogą być wykryte  po upływie minimum 11-14 dni od chwili  wystąpienia objawów. Są to przeciwciała „późnej fazy” świadczące o przebytym kontakcie z wirusem. Okres ten może być o wiele dłuższy, co spowodowane jest tzw. okienkiem serologicznym, czyli okresem pomiędzy dostaniem się wirusa do organizmu, a produkcją przeciwciał przez układ odpornościowy.

Oznaczanie stężenia przeciwciał  IgG u badanych umożliwia wykrywanie ozdrowieńców, którzy, przechodząc COVID-19 bezobjawowo lub skąpo objawowo, stanowili grupę cichych nosicieli i źródła zakażenia. Zaleca się wykonywanie badania  przeciwciał co najmniej dwukrotnie. Materiałem do badania jest krew.

Pacjent nie musi być na czczo.

 

flat-2442462_1280.png [74.87 KB]

Krew na badania pobieramy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 13:00 w punkcie pobrań - Blok A, parter.

dollar-3717534_1280.png [104.12 KB]

Koszt badania (ilościowego ) przeciwciał klasy IgG  koronawirusa SARS-CoV-2  - 70 zł