Zespół Oddziałów Chorób Wewnętrznych, Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego - blok "C", II piętro
Sekretariat
22 326 58 24
e-mail:
wewnikard@brodnowski.pl
Koordynator Świadczeń Pielęgnacyjnych
22 326 56 31
Poradnia Kardiologiczna
22 326 52 71
Kierownik/Zakładowy Koordynator (Konsultant)
22 326 58 24
Lekarz Dyżurny
22 326 58 24 wew. 55-05
"R" Kardiologiczna
22 326 59 44
Koordynator Świadczeń Pielęgnacyjnych Zespołu
22 326 58 24 wew. 56-31
Kierownik Poradni Kardiologicznej
22 326 52 75
Poradnia Kardiologiczna
22 326 52 71
Pracownia Hemodynamiki
Zespół jest bazą dla Katedry i Kliniki Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Klinika w ciągu roku leczy i diagnozuje około 2800-3000 chorych. Ponad 75% stanowią chorzy kardiologiczni.
W skład zespołu oddziałów wchodzą:
- Pododdział Chorób Wewnętrznych - (10 łóżek)
- Pododdział Kardiologiczny - (46 łóżek),
- Pododdział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego - (sala "R"- 14 łóżek),
- Pododdział Wszczepiania Rozruszników - (2 łóżka),
- Pododdział Kardiologii Jednego Dnia - (2 łóżka).
dodatkowo pracownie:
- Pracownia Testów Wysiłkowych,
- Pracownia EKG,
- Pracownia Echokardiografii,
- Pracownia Elektrofizjologii,
- Pracownia Hemodynamiki,
- Pracownia Holterowska
oraz poradnie:
- Poradnia Kardiologiczna,
- Poradnia Nadciśnieniowa,
- Poradnia dla Kobiet w Ciąży.
Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej
OIOK liczy 14 łóżek monitorowanych i prowadzi leczenie chorych z zagrożeniem życia z przyczyn kardiologicznych, w tym chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi, wymagającymi interwencji hemodynamicznej. OIOK jest leczonych w ciągu roku ok. 2000 chorych. Ponadto wykonuje się w nim konwersję zaburzeń rytmu, kardiowersję elektryczną, również przezprzełykową.
Zakład Zaburzeń Rytmu
Zakład Zaburzeń Rytmu jest integralną częścią Katedry i Kliniki Kardiologii. W Zakładzie we współpracy z pracowniami diagnostycznymi Pracownią Holterowską, Pracownią Testów Wysiłkowych, Pracownią Echokardiografii, Pracownią Hemodynamiki oraz Pracownią Elektrofizjologiczną diagnozowani są chorzy z zaburzeniami rytmu serca, a następnie kwalifikowani do leczenia elektrofizjologicznego lub farmakologicznego. W pracowniach wykonywane są badania, które umożliwiają nie tylko kwalifikację do leczenia, ale także pomagają w ocenie jego skuteczności. Z Zakładem współpracuje także telemedyczny system całodobowej opieki kardiologicznej.
Pracownia Holterowska
- monitorowanie EKG
- monitorowanie ciśnienia tętniczego
Monitorowanie EKG niezbędne w diagnostyce zaburzeń rytmu serca oraz ocenie wskazań do wszczepienia układu stymulującego serce, zagrożenia nagłym zgonem po zawale serca, a także w ocenie skuteczności leczenia. Pracownia dysponuje aparaturą umożliwiającą rejestracje EKG od 24 do 72 godzin, z zapisem w 3 lub 12 kanałach. Rutynowo oceniany jest rytm serca, zmiany ST-T, zmienność i turbulencja rytmu zatokowego (HRV i HRT).
Dla chorych z nadciśnieniem tętniczym prowadzona jest ambulatoryjna automatyczna rejestracja ciśnienia tętniczego (ABPM), która pomaga w diagnozowaniu nadciśnienia i kontroli skuteczności leczenia.
Pracownia Elektrofizjologiczna
- badania elektrofizjologiczne (EPS)
- wszczepianie stymulatorów serca
- zabiegi ablacji
- kontrole stymulatorów
W pracowni wszczepiane są wszystkie rodzaje stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów. Zabiegi wykonywane są przez 5 dni w tygodniu, rocznie wszczepia się około 400 urządzeń. Kontrole stymulatorów prowadzone są ambulatoryjnie w ramach Poradni Kardiologicznej, miesięcznie przeprowadza się około 200 badań według indywidualnego harmonogramu właściwego dla pacjenta i wszczepionego urządzenia.
Telemedyczny system całodobowej opieki kardiologicznej to unikatowy w skali kraju całodobowy dyżur lekarski, z zastosowaniem badania EKG przez telefon, który umożliwia chorym wprowadzonym do systemu konsultacje w sytuacjach zagrożenia. System ten z powodzeniem działa od 1995 roku i jest szczególnie polecany chorym z napadowym migotaniem przedsionków, nadciśnieniem tętniczym po przebytych ostrych zespołach wieńcowych i z wszczepionym stymulatorem.
Pracownia Echokardiografii
- echokardiografia spoczynkowa,
- echokardiografia obciążeniowa (w tym farmakologiczne próby obciążeniowe)
- echokardiografia przezprzełykowa
- pełen zakres opcji aparaturowych – nowe techniki
Pracownia Echokardiografii wykonuje badania kliniczne dla Oddziałów Szpitala i ambulatoryjne dla pacjentów Poradni Kardiologicznej WSB
Pracownia Testów Wysiłkowych
- Test wysiłkowy EKG na bieżni
- Wysiłkowa scyntygrafia serca,
- Test obciążeniowy z pochłanianiem gazów (spiroergometria)
Pracownia Hemodynamiki
Pracownia Hemodynamiki została utworzona w listopadzie 2004 roku. Wyposażona jest w nowoczesny, cyfrowy angiograf Philips Allura. Rocznie w Pracowni wykonywanych jest ok. 1200 koronarografii oraz ok. 700 zabiegów angioplastyki wieńcowej. Od 2008 roku Pracownia pełni 24-godzinny dyżur hemodynamiczny, w ramach którego rocznie leczonych jest ok. 500 pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi.
w Pracowni wykonuje się:
- badanie naczyń wieńcowych (koronarografia)
- plastykę naczyń wieńcowych
- implantację stentów do naczyń wieńcowych
- wewnątrznaczyniowe badanie USG - IVUS
Poradnia Kardiologiczna oraz Poradnia Nadciśnieniowa obejmują opieką specjalistyczną grupę ok. 3500 chorych. W ciągu roku przeprowadzamy ok. 14.000 wizyt ambulatoryjnych z wykorzystaniem wszystkich dostępnych w Klinice procedur diagnostycznych. Opieka ambulatoryjna dotyczy pacjentów uprzednio hospitalizowanych w Klinice jak również chorych kierowanych do diagnostyki i leczenia przez lekarzy POZ.
Nasi specjaliści:

Prof. zwycz. dr hab. n. med. Marek Kuch
Kierownik Kliniki/Kliniczny Koordynator (Konsultant)Ewa Jarzyło
Koordynator Świadczeń Pielęgnacyjnych