12 ważnych rad naszego Specjalisty gdy doskwiera upał.

31-07-2019

porady_fb.jpg

12 ważnych rad naszego Specjalisty, gdy doskwiera upał.

 1. Pij zwiększoną ilość wody mineralnej - powyżej 2 litrów na dobę
 2. Unikaj stałej ekspozycji na słońce 
 3. Noś jasne ubrania
 4. Ogranicz czas spędzony na słońcu, a jeśli musisz przebywać dłużej w obszarze nasłonecznionym staraj się odpoczywać regularnie w cieniu
 5. Chroń głowę – noś czapkę lub kapelusz
 6. W miarę możliwości stosuj wentylację, szczególnie w pomieszczeniach narażonych na ciągłe nasłonecznienie
 7. Ogranicz spożywanie alkoholu 
 8. Zmień dietę na lekkostrawną
 9. Ogranicz picie kawy
 10. Ogranicz wysiłek fizyczny
 11. Stosuj kremy z filtrami ochronnymi
 12. Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem

Ważne! Zaleca się zwracanie szczególnej uwagi na stosowanie tych zasad w stosunku do ludzi starszych i dzieci. W upały postaraj się szczególnie pamiętać o bliskich osobach w podeszłym wieku, warto częściej kontrolować ich samopoczucie, choćby wzmożonym kontaktem telefonicznym.

Prosimy również o zwracanie uwagi na nieznajome osoby , po których widać  złe samopoczucie, np. na bezdomnych. Warto zauważyć w takim czasie także potrzeby zwierząt. W razie zaobserwowania niepokojących objawów proszę korzystać z numerów alarmowych.

Autorem rad jest doświadczony Ratownik Medyczny - Pielęgniarz, członek Zespołu Śródmiejskiego Centrum Klinicznego, p. Łukasz Sznejder. Dziękujemy!

Cieszymy się, że nasze rady spotkały się z tak szerokim odbiorem oraz, że są promowane również przez innych, jak np. Gazetę Wyborczą. Zachęcamy do przeczytania rozmowy w tej sprawie z Panem Piotrem Gołaszewskim - rzecznikiem naszego Szpitala:
Im więcej osób włączy się w promocję właściwych nawyków w gorące dni, tym mniejsze stanie się ryzyko problemów zdrowotnych będących konsekwencją niewłaściwego przygotowania się do upałów.