Ambulatoryjna Rejestracja Telefoniczna: 22 326 52 26 (Pn. - Pt.: 7.30 - 18.00) Informacja:  22 326 53 17 (Pn. - Pt.: 8:00-15.30) Przejdź na nasz profil na facebooku
Strona główna
Tłumacz języka migowego
Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19Przejdź do BIP

edytuj
Zapisy: 22 525 13 55 / 516 317 237
e-mail: sck.hemodynamika@brodnowski.pl
Hoża 56, II piętro

515 422 952 - Telefon Zawałowy – TYLKO DLA PERSONELU MEDYCZNEGO

II Pracownia Hemodynamiki powstała w 2018 roku w strukturze II Oddziału Kardiologii Śródmiejskiego Centrum Klinicznego będącego filią Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Swoją działalność po generalnej przebudowie części budynku zainaugurowała w dniu 27.05.2019 r. W dniu 1 września 2019 rozpoczęła 24 godzinny dyżur hemodynamiczny dla pacjentów z ostrym zawałem serca. W chwili obecnej w naszej Pracowni wykonujemy pełne spektrum diagnostyki i leczenia choroby w wieńcowej u pacjentów planowych oraz w trybie ostrodyżurowym.

Rocznie wykonujemy ok. 1200 badań inwazyjnych, w tym ok. 550 angioplastyk wieńcowych. W ramach klinicznej działalności naukowej prowadzimy szkolenia teoretyczne i praktyczne z zabiegów kardiologii inwazyjnej, również z wykorzystaniem symulatorów medycznych.

 

Co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi? Dlaczego Pacjenci chcą się u nas leczyć?

Profesjonalna opieka medyczna: nasza placówka medyczna skupia się na zapewnieniu wysokiej jakości opieki medycznej. Nasi lekarze i personel medyczny są doświadczeni i wykwalifikowani, co daje pacjentom pewność, że otrzymają najlepszą możliwą opiekę.

Staramy się być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami medycznymi i stosować innowacyjne metody leczenia. Dbałość o bezpieczeństwo i komfort pacjenta jest dla nas najważniejsza. Staramy się zapewnić przyjazne środowisko, które przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia.

W naszej placówce mamy wielu zadowolonych pacjentów, którzy polecają nas innym.

 

edytuj
II Pracownia Hemodynamiki ŚCK
Kilka słów o koronarografii
OdtwórzPlay

Personel pracowni:

dr n. med Karol Wrzosek,

Specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii. Kardiolog inwazyjny.

Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie

dr Wioletta Loska

Specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii. Kardiolog inwazyjny.

Absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej, Wydziału Lekarskiego w Zabrzu.

 dr n. med Jarosław Rzezak

Specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii. Kardiolog inwazyjny.

Mgr pielęgniarstwa Beata Modzelewska

Pielęgniarka Małgorzata Werner

Mgr pielęgniarstwa Marcin Kołakowski

Mgr pielęgniarstwa Dariusz Atlak

 

Informacje o procedurach:

W naszej Pracowni wykonujemy pełne spektrum inwazyjnej diagnostyki choroby wieńcowej (koronarografia, ultrasonografia wewnątrzwieńcowa - IVUS, ocena gradientu przezzwężeniowego – FFR, iFR, ocena mikrokrążenia wieńcowego) oraz  przezskórnego leczenia choroby wieńcowej – angioplastyka wieńcowa: balonowa, z implantacją stentów DES, cewnikami balonowymi powlekanymi lekiem antyproliferacyjnym, wysokoobrotowej rotablacji kierunkowej i orbitalnej.

 

Koronarografia

Koronarografia jest inwazyjną metodą pozwalająca uwidocznić naczynia wieńcowe poprzez podanie do ich światła przez odpowiednie cewniki środka kontrastowego. Zabieg wykonywalny jest w warunkach sterylnych w sali zabiegowej pracowni hemodynamiki. Po odkażeniu i znieczuleniu miejscowym skóry nakłuwana jest tętnica, do której wprowadzana jest tzw koszulka (rodzaj wenflonu) naczyniowa. Najczęściej nakłuciu poddawana jest przebiegająca w okolicy nadgarstka tętnica promieniową. W przypadku niemożności nakłucia tętnicy promieniowej i innych uzasadnionych przypadkach dokonujemy nakłucia tętnicy udowej w okolicy pachwiny. Przez koszulkę naczyniową w okolicę serca wprowadzane są odpowiedniego kształtu cewniki. Do tętnic wieńcowych, poprzez  światło cewnika podajemy środek kontrastowy, który dzięki rejestracji przez aparat rentgenowski po specjalnej obróbce widoczny jest na monitorze w postaci ruchomego obrazu (angiograficznego). Seryjnie rejestrowane obrazy pozwalają na ocenę doprowadzających krew do serca tętnic wieńcowych pod kontem obecności zawężających światło zmian miażdżycowych oraz przepływu środka cieniującego. Na podstawie wyniku koronarografii, stanu klinicznego, chorób współistniejących pacjent kwalifikowany jest do odpowiedniego leczenia: zachowawczego (farmakoterapia), inwazyjnego (angioplastyka wieńcowa) oraz operacyjnego (pomosty aortalno wieńcowe – tzw by-passy).

 

Angioplastyka wieńcowa z implantacją stentu DES

Przezskórna angioplastyka wieńcowa to zabieg, przy pomocy którego poszerza się zwężenie w tętnicach wieńcowych. Istnieje wiele jej modyfikacji. Najprostszą jej odmiana jest tzw. angioplastyka balonowa, w której w miejsce miażdżycowego zwężenia wprowadza się odpowiedniej średnicy i długości cewnik zakończony balonem. Rozprężenie balonu poszerza zwężoną tętnicę. Najpowszechniej stosowaną obecnie techniką  angioplastyki jest angioplastyka z wszczepieniem stentu powlekanego lekiem zapobiegającym zarastaniu stentu – tzw angioplastyka z implantacją stentu DES (drug eluting stent). W miejsce zwężenia wprowadzany jest na odpowiednio przygotowanym cewniku balonowym stent. Po napompowaniu balonu dochodzi do rozprężenia stentu i poszerzeniu światła naczynia. Po wycofaniu cewnika balonowego w ścianie naczynia pozostaje stent mechanicznie podtrzymujący poszerzoną tętnicę. Lek obecny na konstrukcji stentu zmniejsza ryzyko niekontrolowanego zarastania stentu – tzw. restenozie. Stent jest ciałem obcym  - do czasu „wgojenia”  się stentu w ścianę naczynia konieczne jest przyjmowanie leków hamujących agregację czyli zlepienia się płytek krwi. Czas przyjmowania leków zależny jest sytuacji klinicznej.

Modyfikacją angioplastyki balonowej jest angioplastyka cewnikiem balonowym powlekanym lekiem (DEB – drug eluting ballon). Jest ona wykorzystywana przy leczeniu bardzo wąskich naczyń i w przypadku procesu restenozy – czyli zarastania światła stentu.

 

Ultrasonografia wewnątrzwieńcowa

Ultrasonografia wieńcowa (IVUS - intravascular ultrasonography) jest metoda diagnostyczną obrazującą przy pomocy zjawiska ultrasonografii strukturę naczynia i obecnych zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych. Zminiaturyzowana sonda do USG wprowadzana jest do do tętnicy wieńcowej, co pozwala dokładnie ocenić strukturę naczynia, morfologię zmian miażdżycowych, obecność zwapnień, stopień zwężenia oraz obecność tzw. niestabilnych blaszek miażdżycowych. IVUS jest również cenną metodą oceniającą prawidłowość wykonanego zabiegu z implantacją stentu.

 

Ocena gradientu przezzwężeniowego – FFR

Pomiar gradientu przezzwężeniowego FFR ocenia istotność tzw. granicznych  zwężeń w tętnicach wieńcowych. Zabieg polega na wprowadzeniu cienkiego prowadnika (sondy) za miejsce zwężenia i pomiarze ciśnień przed i za miejscem zwężenia w trakcie podania leku indukującego przekrwienie mięśnia sercowego. Potwierdzenie istotności lub jej wykluczenie pozwala na optymalną kwalifikację co do dalszego leczenia.

 

Dyżur Zawałowy

Od 1 września 2019 roku naprzemiennie z Kliniką Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM szpitala przy ul. Lindleya pełnimy 24 godzinny dyżur dla pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi.

 

Przygotowanie do Zabiegu

Koronarografia w ogromnej większości przypadków wykonywana jest w ramach procedury jednodniowej. W przypadku planowej angioplastyki wieńcowej pacjenci wypisywani są w kolejnym dniu.

Pacjentów przyjmowanych planowo zapraszamy do Izby Przyjęć mieszczącej się na parterze  - wejście od ul. Hożej 56.

W dniu przyjęcia pozostań na czczo do momentu pobrania krwi (przed badaniem będziesz mógł spożyć lekkie śniadanie).

Zabierz ze sobą:

  • dotychczasową dokumentację medyczną oraz leki, które przyjmujesz,
  • wodę mineralną niegazowaną 1,5l
  • rzeczy osobiste, w przypadku konieczności pozostania w szpitalu.

Jeżeli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe z powodu przebytych incydentów zakrzepowo-zatorowych, sztucznych zastawek lub zaburzeń rytmu serca (migotania przedsionków) poinformuj personel o tym fakcie w momencie zapisu na koronarografię, aby ustalić strategię leczenia okołozabiegowego.

 

Jak zapisać się na koronarografię ?

  • osobiście w sekretariacie Kliniki lub rejestracji na parterze
  • telefonicznie pod numerem telefonu: (22) 525 13 55 lub 516 317 237 (w dni powszednie od 8.00 do 15.00)
  • mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Prosimy o podanie następujących danych: imię i nazwisko, kod skierowania oraz numer telefonu kontaktowego.

edytuj

Koordynatorzy Oddziału

Marcin Maksimowski

dr n med. Karol Wrzosek

Koordynator Pracowni

Marcin Maksimowski

Beata Modzelewska

Koordynator Świadczeń Pielęgnacyjnych