Ambulatoryjna Rejestracja Telefoniczna: 22 326 52 26 (Pn. - Pt.: 7.30 - 18.00) Informacja:  22 326 53 17 (Pn. - Pt.: 8:00-15.30) Przejdź na nasz profil na facebooku
Strona główna
Tłumacz języka migowego
Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19Przejdź do BIP
edytuj
Sekretariat: 22 326 58 14
e-mail: neurochirurgia@brodnowski.pl
blok "C", V piętro
Sekretariat Koordynatora
Koordynator Świadczeń Pielęgnacyjnych
Poradnia Neurochirurgiczna
22 326 57 79
22 326 55 03
22 326 52 26

Oddział jest bazą dla Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. 41 łóżkowy oddział, w którym osiem łóżek znajduje się w Sali Intensywnego Nadzoru.

Z Oddziałem ściśle współpracuje Poradnia Neurochirurgiczna. Uzyskują tam porady pacjenci leczeni wcześniej w tutejszym Oddziale, jak również chorzy "pierwszorazowi" oraz pacjenci kierowani na konsultacje przez inne ośrodki.

Oddział dysponuje także dwiema salami operacyjnymi.

Zakres wykonywanych operacji

Oddział przeprowadza wszystkie operacje wykonywane w neurochirurgii, a w niektórych przypadkach jest centrum referencyjnym dla innych ośrodków.

Neuroonkologia

Operacje łagodnych i złośliwych guzów mózgu i rdzenia kręgowego w tym:

  • guzy kąta mostowo - móżdżkowego,
  • guzy przysadki mózgowej,
  • guzy szyszynki,
  • guzy układu komorowego,
  • guzy pnia i okolicy pnia mózgowego z dostępem przez gardło,
  • guzy półkul mózgu i guzy tylnej jamy czaszki.

Choroby naczyniowe:

  • operacyjne leczenie tętniaków i naczyniaków mózgu,
  • operacje tętniaków olbrzymich,
  • operacje w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii,
  • leczenie i monitorowanie skurczu naczyniowego.

Chirurgia podstawy czaszki w tym:

  • operacje guzów oczodołu,
  • operacje guzów podstawy czaszki,
  • operacje plastyczne podstawy czaszki.

Chirurgia kręgosłupa:

  • mikrochirurgiczne leczenie dysków szyjnych i lędźwiowych,
  • operacje stabilizujące kręgosłup,
  • operacje guzów kanału kręgowego.

Operacje w konflikcie naczyniowo-nerwowym:

  • neuralgia nerwu trójdzielnego,
  • neuralgia nerwu językowo-gardłowego,
  • połowiczy kurcz twarzy.

Pozostałe:

  • operacyjne leczenie w chorobie Parkinsona,
  • operacje plastyczne i rekonstrukcyjne czaszki,
  • specjalistyczne leczenie operacyjne i zachowawcze wszelkich urazów czaszkowo-mózgowych,
  • leczenie i monitorowanie nadciśnienia śródczaszkowego,
  • chirurgia nerwów obwodowych,
  • operacje przeciwbólowe.

Klinika Neurochirurgii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

będąca strukturalną jednostką Szpitala Bródnowskiego należy do wiodących ośrodków neurochirurgicznych w Polsce. Wykonywane są w niej wszystkie operacje  z zakresu chirurgii ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego oraz wiele innych procedur z zakresu chirurgii głowy i szyi, kręgosłupa, oczodołu, podstawy czaszki, chirurgii czynnościowej i leczenia bólu, z których wiele należy do operacji unikalnych.

Neurochirurgia w Szpitalu Bródnowskim istnieje od 1981 roku i pierwszym kierownikiem był prof. Witold Mazurowski. Oddział ten od początku swojego istnienia miał duże osiągnięcia naukowe i kliniczne i we wczesnych latach osiemdziesiątych rozpoczęto w nim wspólnie z Kliniką Chirurgii pierwsze w Polsce operacje przeszczepiania sieci większej do mózgu chorych po udarach niedokrwiennych. Operacje polegały na wspomaganiu niewydolnego krążenia mózgowego przez krew pochodzącą z krzywizny większej żołądka. Zabiegi te spotkały się z dużym uznaniem w środowisku medycznym.

Wieloletnia współpraca Oddziału Neurochirurgii z ośrodkami w USA i Szwecji oraz z Kliniką Położnictwa i Ginekologii zaowocowała w 1989 wykonaniem jednej z pierwszych w świecie operacji przeszczepienia płodowych komórek embrionalnych do mózgu chorego z chorobą Parkinsona. Rozwijanie tych pionierskich operacji i referaty na ten temat wygłoszone na międzynarodowych kongresach sprawiły, że polska grupa (Szpital Bródnowski) zaliczona została do głównych po USA, Szwecji i Anglii zespołów pracujących na tą problematyką.

Innym zainteresowaniem Kliniki Neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego są operacje naczyniowe mózgu. Prof. M. Ząbek /obecny kierownik kliniki/ należy do nielicznych neurochirurgów, którzy osobiście przeprowadzili przeszło 3000 operacji tętniaków mózgu.

Ogromne doświadczenie Kliniki w chirurgii naczyniowej mózgu sprawiło, że była ona jednym z pierwszych na świecie ośrodków w których rozpoczęto operacje malformacji naczyniowych mózgu w głębokiej hipotermii i zatrzymaniu krążenia krwi. Wyniki tych unikalnych operacji spotkały się z ogromnym uznaniem na światowych kongresach w Kopenhadze  i Sydney.

Dodatkowo Klinika dysponuje nowoczesnym sprzętem do leczenia malformacji naczyniowych metodami wewnątrznaczyniowymi. W ten sposób za pomocą odczepialnych sprężyn i specjalnego kleju leczone są tętniaki i naczyniaki mózgu.

Kontynuacją zainteresowań w operacyjnym leczeniu choroby Parkinsona było wprowadzenie w Klinice neurochirurgii czynnościowej. Poza unikalnymi w kraju operacjami ablacyjnymi wykonano tu pierwsze w tej części Europy operacje polegające na wszczepianiu do mózgu układów stymulujących u chorych z chorobami układu pozapiramidowego. Wdrożenie tej formy leczenia w Klinice Neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego wspomogli neurochirurdzy z najlepszych ośrodków amerykańskich.

Wysoka pozycja ośrodka sprawiła również, że ostatnio wspólnie z neurochirurgami z Holandii, Danii i Francji wykonano 
tu pierwsze operacje wszczepienia układów stymulujących do obu półkul mózgowych w chorobie Parkinsona i dystonii.

W Klinice wykonywane są również operacje stereotaktycznego uszkodzenia zwoju Gassera w leczeniu neuralgii nerwu trójdzielnego oraz termokoagulacje unerwienia stawów międzykręgowych w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa. Wykonuje się tu również operacje podstawy czaszki z dostępu przez gardło i operacje kręgosłupa z dostępu przez klatkę piersiową ze wszczepianiem implantów kregoslupowych.

Prof. M. Ząbek otrzymał nagrodę Prezydenta Warszawy i dwukrotnie nagrodę Ministra Zdrowia. Piastował on trzykrotnie funkcję konsultanta krajowego ds. neurochirurgii, oraz funkcję przewodniczącego Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów. Osiągnięcia naukowe prof. M. Ząbka sprawiły, że nazwisko jego zamieszczone zostało 
w Kronice XX wieku.

Oddział ściśle współpracuje z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii.

edytuj

Koordynatorzy Oddziału

Mirosław Ząbek

Prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek

Kierownik Kliniki
Kliniczny Koordynator

Renata Serwińska

Renata Serwińska

Koordynator Świadczeń
Pielęgnacyjnych Zespołu

Aktualności - Neurochirurgia